DPD

Inovativní samoobslužné DPD boxy

Společnost DPD je největší soukromý balíkový přepravce v České republice. DPD je součástí mezinárodní DPDGroup, která každý den doručí 7,5 milionu balíků po celém světě. DPD pochopilo, že rozvíjející trh požaduje nové možnosti, a proto se rozhodlo poskytnout nový produkt pro svoje zákazníky. Jsou to DPD boxy –⁠ inovativní samoobslužné boxy, do kterých si zákazníci mohou nechat doručit či přesměrovat svoje balíčky.

V čem jsou DPD boxy unikátní oproti konkurenci? Jako jediné na českém trhu umožňují také balíčky posílat, stačí přes aplikaci zaplatit objednávku a ve vybraném DPD boxu jej podat. Příjemci může být balík doručen na konkrétní adresu nebo si jej může vyzvednout ze všech aktuálně dostupných 12 DPD boxů v Praze. Pokud je balíček poslaný na dobírku, tak úhrada probíhá online kartou skrze platební bránu ještě před samotným vyzvednutím.

Odvětví

Přeprava

Klient

DPD

Systém

Web

Na základě velikosti projektu a chuti dostat tento unikátní produkt na trh co nejdříve DPD hledalo spolupráci s externími firmami, které by pomohly tento plán akcelerovat a naplnit očekávanou vizi.

Náš tým, složený z 5 vývojářů, product ownera, UX/UI a testerky, měl za úkol vymyslet komunikaci mezi stávajícím DPD-core systémem, HW boxy od dodavatele Keba a uživatelskou webovou aplikací od firmy Creative Dock.

Naším dalším úkolem bylo vytvořit frontendový widget pro e-shopy, prostřednictvím kterého budou moci zákazníci jednoduše vyhledávat výdejní místa, včetně DPD boxů.

Výzva

Výzvou nepochybně bylo správně pochopit dlouhodobě vyvíjenou a velmi komplexní doménu tohoto přepravce. Jednoduše řečeno zanalyzovat a správně vyvinout propojení mezi současným DPD-core systémem a nově vznikajícími DPD boxy a uživatelskou webovou aplikací. Další výzvou bylo navržení robustní a škálovatelné architektury, která by zachovala maximální konzistenci dat.

1

Track&Trace Event

Komunikace v logistických systémech je řízena pomocí tzv. Track and Trace Eventů (TT-Eventů). Bylo tak nezbytné zanalyzovat a správně zmapovat TT-Eventy do TT-Eventů DPD, případně vytvořit další, které budou pro nově vznikající produkt vhodné.

2

Vývoj a testování

V kanceláři jsme měli k dispozici reálný DPD box, na kterém jsme si mohli testovat jednotlivé funkcionality systému. S robustností a konzistencí nám pomohly databázové transakce, frontování, retry mechanismy či Circuit Breaker.

Proces

Projekt byl celkově velice náročný na koordinaci a kooperaci 4 týmů (DPD, Qest, Keba a Creative Dock). Pravidlem byly schůzky o cca 20 účastnících, nicméně díky aktuálním možnostem z pandemie nebyl problém uspořádat schůzky online a sejít se ad hoc v takovém počtu. Jeden z našich dalších přínosů byl agilní vývoj, pomocí kterého jsme tento projekt řídili. Agilní vývoj a scrumové meetingy, kterých se zúčastňovaly i ostatní týmy nám přinesly mimo jiné benefit v podobě flexibilnějšího řešení nových požadavků.

Výsledek

Výsledkem je funkční produkt, který si můžete sami otestovat. Objednejte si něco z e-shopu do DPD boxu či vyzkoušejte DPD box jako možnost pro poslání vašeho balíčku někomu jinému.

Technologie

Backend

TypeScript, Node.js

Frontend

TypeScript, React.js

Také chcete úspěšnou aplikaci?Napište Nám